Sałatka ze śledziem i suszonymi śliwkami

cover.jpg

Warstwowe śledzie z suszonymi śliwkami, cebulką i ogórkiem konserwowym na podstawie z ziemniaków w sosie winegret pod pierzynką z jogurtu. To zdecydowanie kompozycja idealna i moja ulubiona forma podawania śledzi. Słony smak śledzia idealnie łączy się ze słodyczą śliwek i ostrością cebuli. Ta warstwowa sałatka zaskakuje nawet najbardziej wymagające podniebienia. Świetnie sprawdza się jako przystawka i jako stały bywalec świątecznego stołu.

Składniki:

  • 3 średnie ziemniaki
  • 3 płaty śledziowe (matias)
  • 100 g suszonych śliwek
  • 6 średnich ogórków konserwowych
  • 2 cebule czerwone
  • 180 g jogurtu naturalnego

Składniki na sos:

  • 4 łyżki oliwy z oliwek
  • łyżeczka płynnego miodu
  • sok z ćwiartki cytryny
  • 1/3 łyżeczki musztardy
  • pół łyżeczki ziół prowansalskich
  • sól (1/5 łyżeczki)
  • pieprz (1/5 łyżeczki)

Wykonanie:

Ziemniaki gotujemy w mundurkach aż będą miękkie. Następnie ziemniaki studzimy, obieramy i kroimy na plastry grubości 2 cm. Plastrami ziemniaków wykładamy spód naczynia uzupełniając dziury drobniejszymi kawałkami ziemniaków. Następnie mieszamy ze sobą wszystkie składniki sosu na jednolitą masę. Tak przygotowany sos wylewamy na ziemniaki. Śledzie płuczemy w zimnej wodzie (nie moczymy), następnie kroimy na mniejsze kawałki i układamy na ziemniakach (srebrną stroną do góry). Ogórki i cebulę kroimy w drobniutka kostkę. Śliwki kroimy na wąskie paseczki. Następnie pokrojone składniki układamy warstwami na śledziach w następującej kolejności: ogórki, śliwki, cebula. Jako ostatnią wierzchnia warstwę wykładamy jogurt naturalny.  Całość można posypać świeżo mielonym kolorowym pieprzem.

Smacznego!