Sałatka ze śledziem i suszonymi śliwkami

Warstwowe śledzie z suszonymi śliwkami, cebulką i ogórkiem konserwowym na podstawie z ziemniaków w sosie winegret pod pierzynką z jogurtu. To zdecydowanie kompozycja idealna i moja ulubiona forma podawania śledzi. Słony smak śledzia idealnie łączy się ze słodyczą śliwek i ostrością cebuli. Ta warstwowa sałatka zaskakuje nawet najbardziej wymagające podniebienia. Świetnie sprawdza się jako przystawka i jako stały bywalec świątecznego stołu.
Składniki:
- 3 średnie ziemniaki
- 3 płaty śledziowe (matias)
- 100 g suszonych śliwek
- 6 średnich ogórków konserwowych
- 2 cebule czerwone
- 180 g jogurtu naturalnego
Składniki na sos:
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- łyżeczka płynnego miodu
- sok z ćwiartki cytryny
- 1/3 łyżeczki musztardy
- pół łyżeczki ziół prowansalskich
- sól (1/5 łyżeczki)
- pieprz (1/5 łyżeczki)
Wykonanie:
Ziemniaki gotujemy w mundurkach aż będą miękkie. Następnie ziemniaki studzimy, obieramy i kroimy na plastry grubości 2 cm. Plastrami ziemniaków wykładamy spód naczynia uzupełniając dziury drobniejszymi kawałkami ziemniaków. Następnie mieszamy ze sobą wszystkie składniki sosu na jednolitą masę. Tak przygotowany sos wylewamy na ziemniaki. Śledzie płuczemy w zimnej wodzie (nie moczymy), następnie kroimy na mniejsze kawałki i układamy na ziemniakach (srebrną stroną do góry). Ogórki i cebulę kroimy w drobniutka kostkę. Śliwki kroimy na wąskie paseczki. Następnie pokrojone składniki układamy warstwami na śledziach w następującej kolejności: ogórki, śliwki, cebula. Jako ostatnią wierzchnia warstwę wykładamy jogurt naturalny. Całość można posypać świeżo mielonym kolorowym pieprzem.
Smacznego!



