Mazurek kokosowo porzeczkowy

To jest mazurek zdecydowanie w moich ulubionych smakach. Słodkie wiórki kokosowe pachnące rumem świetnie komponują się z kwaskowym dżemem porzeczkowym. Wszystko to na delikatnym i chrupiącym spodzie z kruchego ciasta. Sekretem kruchości ciasta jest zdecydowanie zastosowanie ugotowanego żółtka. Mazurek świetnie będzie się prezentował na świątecznym stole, najlepiej smakuje następnego dnia po przygotowaniu.
Składniki na ciasto:
- 300 g mąki tortowej
- 200 g masła (zimnego i twardego)
- 100 g drobnego cukru
- 1 łyżka gęstej kwaśniej śmietany (18%)
- 1 ugotowane żółtko
Dodatki:
- 100 g wiórków kokosowych
- 150 ml śmietany 12%
- 2 łyżki masła
- 2 łyżki cukru
- 50 ml rumu
- dżem porzeczkowy
Wykonanie:
Wszystkie składniki ciasta siekamy nożem na stolnicy. Następnie ugniatamy ciasto jak najszybciej, żeby się nie ogrzało. Formujemy kulkę i chłodzimy w lodówce około 1 godziny. Schłodzone ciasto rozwałkowujemy dostosowując je do wielkości blaszki, a także zostawiając odrobinę do uformowania rantów mazurka. Spód nakłuwamy w kilku miejscach i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 175 stopni C około 20 minut na złoty kolor.
Przygotowujemy masę kokosową. Wiórki, śmietanę, cukier i masło podgrzewamy i gotujemy razem około 5 minut. Następnie dodajemy do masy rum i gotujemy, aż do wyparowania alkoholu. Masę kokosową lekko studzimy. Na przestudzony spód mazurka wykładamy warstwę dżemu porzeczkowego, dżemu nie żałujemy (ja zużyłam 3/4 słoika). Następnie masę kokosowa przekładamy do szprycy o dużej końcówce i wykładamy stożki masy kokosowej na porzeczkowym dżemie. Całość można dodatkowo posypać płatkami migdałów.
Smacznego!



