Babka piaskowa

cover.jpg

Babka piaskowa to klasyka świąt wielkanocnych. Jest to jedno z tych ciast, które lubi płatać figle i zamienić się w zakalec. Od kiedy korzystam z tego przepisu wielbiciele zakalców zostają na lodzie, niestety albo stety ta baka piaskowa zawsze wychodzi. Jest delikatna, ma świetną piaskowa strukturę, a w duecie z herbatą jest przepyszna. Niezła z niej babka do tego stopnia, że znika w nieznanych okolicznościach.

Składniki:

  • 4 jajka
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 3/4 szklanki mąki ziemniaczanej
  • 1 szklanka cukru
  • 1 kostka margaryny (250 g)
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • pół laski wanilii
  • 1,5 łyżki kakao

Wykonanie:

Margarynę rozpuścić i ostudzić. Jajka ucieramy mikserem z cukrem. Następnie stopniowo dodajemy obie mąki i proszek do pieczenia cały czas ucierając masę. Do masy dodajemy płynną margarynę i ucieramy. Wanilię rozcinamy i zeskrobujemy z niej środek i dodajemy do ciasta. Trzy czwarte ciasta przekładamy do wysmarowanej masłem formy na babkę (najlepiej z kominem na środku). Do pozostałej części ciasta dodajemy kakao i miksujemy do uzyskania kakaowej jednolitej kolorystycznie masy. Masę kakaową przekładamy do formy, nie mieszamy dzięki temu babka będzie dwukolorowa. Babkę pieczemy godzinę w piekarniku nagrzanym do 175 stopni C.

Babkę można posypać cukrem pudrem lub polukrować.

Smacznego!